Новини України (2017-2018 р.р.)

Использованы материалы интернет ресурса "КорреспонденТ.net"

Порошенко, Юнкер і Туск у Брюсселі 9 липня У Брюсселі відбулася зустріч, на якій піднімалися питання ув'язнених у РФ українців, Північного потоку-2, анексії Криму і конфлікту на Донбасі.  

Ювілейний, 20-й саміт Євросоюзу з Україною відзначився від попередніх років прийняттям підсумкової декларації. У ній ЄС визнав європейські прагнення і привітав європейський вибір України.  

Брюссель визнав значний прогрес у реформах, що приводяться українською владою, однак двічі наголосив на важливості прискорення реформ в Україні. Корреспондент.net розповідає подробиці.  

ЄС заговорив українською  

У саміті, який відбувся 9 липня в Брюсселі, взяли участь глава Європейської Ради Дональд Туск, глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і президент України Петро Порошенко.   Туск на підсумковій прес-конференції висловив надію, що президент США Дональд Трамп підніме питання політв'язнів під час зустрічі зі своїм російським колегою Володимиром Путіним, яка відбудеться 16 липня в Гельсінкі.  

Відповідне прохання Туск пообіцяв передати Трампу через нового посла Сполучених Штатів при ЄС.  

"Ми всі повинні нагадувати керівництву Росії, що імідж Росії залежить не тільки від організації чемпіонату світу з футболу", - зазначив Туск.   Порошенко підняв питання будівництва газопроводу Північний потік-2, назвавши його геополітично мотивованим проектом і закликавши його зупинити, оскільки проект принесе негативні наслідки.  

Туск нагадав, що Єврокомісія хоче отримати мандат на застосування законодавства ЄС до Північного потоку-2.  

"На жаль, у нас поки є держави-члени з напоказ іншою думкою", - уточнив він і додав, що, на його особисту думку, цей трубопровід стане помилкою, оскільки він не відповідає інтересам і правилам ЄС.  

Саміт Україна-ЄС // Фото: EPA   Північний потік-2 у підсумковому документі не вказується.   Не оминули увагою й катастрофу літака рейсу MH17, висловивши надію на ефективне судове переслідування відповідальних за цю трагедію. 

Туск закликав Росію взяти на себе відповідальність і в повній мірі співпрацювати зі слідством для встановлення справедливості. Як відомо, Москва заперечує свою причетність.  

Порошенко розповів про домовленість про спільне бачення секторальної інтеграції України в цифрову, енергетичну і митну сфери, а також про співпрацю в рамках шенгенської зони.   Усі три лідери окремо згадали про безвізовий режим, який запрацював у червні минулого року. Глава Єврокомісії підтвердив відсутність будь-яких проблем у цьому відношенні.  

"Це ще раз підтверджує, що українці - люди, які заслуговують на довіру", - підкреслив Юнкер.  

Він вказав й на зростання обсягів торгівлі між ЄС і Україною в минулому році на 24 відсотки, а також повідомив, що кількість українських компаній, що займаються експортом у Євросоюз, збільшилася з 10 тисяч до понад 14 тисяч.  

Туск, скориставшись нагодою, прокоментував польсько-українські відносини і переосмислення історичного минулого.   "Незалежність України і безпека Польщі й усього регіону багато в чому залежить від відносин між Києвом і Варшавою. До конфлікту між нами можуть прагнути тільки наші противники", - написав він у Twitter.  

Цікаво, що весь свій п'ятихвилинний виступ глава Євроради провів українською мовою.  

Ukraine's independence and the security of Poland and the whole region relies to a huge extent on the relations between Kiev and Warsaw. pic.twitter.com/Z6CNgsKmpy

— Donald Tusk (@eucopresident) 9 июля 2018 г.   Також, за словами Туска, Брюссель чекає на виконання мінських угод і відзначає відповідальність Росії за війну на сході України.  

Україну критикують за корупцію  

Брюссель визнав значний прогрес у реформах, що приводяться Києвом.  

"Я більш ніж задоволений прогресом, досягнутим нами за останні чотири роки", - додав від себе Юнкер.   Однак, на відміну від позитивних виступів Туска і Юнкера, спільна заява містила й критику. Так, у ЄС очікують збереження темпів реформ й у передвиборний період.  

У комюніке двічі вказується про важливість прискорення реформ в Україні, зокрема тих, що стосуються боротьби з корупцією.   Юнкер підкреслив, що ніколи б не назвав Україну корумпованою країною, але вказав на те, що корупції в країні все ж багато, тому боротьба з нею - нагальний обов'язок для України.  

Ще один принципове для України питання - міжнародна миротворча місія на Донбасі.  

Глава представництва ЄС в Україні Г'юг Мінгареллі напередодні саміту повідомив, що про це європейські лідери повинні говорити з українським президентом у Брюсселі.   Однак у спільній декларації саміту це питання не згадується.  

Декларація Україна-ЄС  

Підсумкова заява саміту визнає європейські прагнення України і вітає її європейський вибір, як це зазначено в Угоді про асоціацію.  

Документ констатує, що Європейський Союз вітає вже досягнуті Україною результати в ході виконання Угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі.   Країни європейського блоку також вітають прагнення українців наблизити законодавство України до законів, якими користується ЄС.  

У заяві також вітається прийняття закону про Вищий антикорупційний суд, але з зауваженням, що ЄС з нетерпінням чекає швидкого прийняття необхідних поправок.  

У декларації саміту ЄС закликав негайно звільнити всіх незаконно затриманих і ув'язнених громадян України в Криму і Росії.   У документі поіменно названі шість політв'язнів: режисер Олег Сенцов і затриманий з ним Олександр Кольченко, фермер Володимир Балух і Станіслав Клих, які, як і Сенцов, голодують, активіст Олександр Шумков і журналіст Роман Сущенко.

  Двосторонній саміт завершився більш жорсткою, ніж зазвичай, заявою про російську агресію в Україні. У підсумковому документі дається чітке визначення дій Росії проти України, де лідери ЄС згодні з тим, що агресія РФ почалася ще в лютому 2014 року.  

"Ми ще раз рішуче засуджуємо відверте порушення суверенітету і територіальної цілісності України внаслідок агресії з боку збройних сил Росії, яка триває від лютого 2014 року", - йдеться в заяві.   У документі окремо засуджується зведення Керченського моста без узгодження з Україною.  

"Ми продовжуємо засуджувати незаконну анексію Криму і Севастополя Росією, проведення виборів на незаконно анексованому півострові і погіршення становища з правами людини на цій території. Ми також засуджуємо будівництво моста через Керченську протоку без згоди України, подальшу мілітаризацію півострова, Чорного і Азовського морів", - йдеться в документі.   У комюніке підкреслюється відповідальність РФ за реалізацію мінських домовленостей.  

У декларації ЄС підтвердив роль України як стратегічного газового транзитера, що забезпечує постачання. Сторони підтвердили готовність провести консультації з Россині з питання транзиту газу після закінчення нинішнього контракту наприкінці 2019 року.   Але про Північний потік-2, другу чергу газопроводу, яку РФ хоче прокласти по дну Балтійського моря в ЄС, у комюніке мови не йде.  

17 липня в Берліні має відбутися зустріч ЄС, України і Росії, на якій сторони говоритимуть про укладення нової російсько-української газової угоди і збереження транзиту російських вуглеводнів через українську територію.