Новини України (2017-2018 р.р.)

Использованы материалы интернет ресурса "КорреспонденТ.net"

Фото: Getty Собор проходив у Софії Київській В Україні на Соборі була утворена об'єднана православна церква. Її очолив митрополит Епіфаній, який відправиться у Стамбул для отримання томосу - грамоти про незалежність церкви.  

У Києві 15 грудня в Софійському соборі відбувся Об'єднавчий собор, на якому затвердили майбутню помісну православну українську церкву і вибрали главу - митрополита Епіфанія.  

На Соборі був присутній президент Петро Порошенко й архієреї Української православної церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви та УПЦ Московського патріархату. Корреспондент.net розповідає подробиці.    

Що прийняв Об'єднавчий собор  

На Об'єднавчому соборі православних церков у Києві українські ієрархи ухвалили регламент роботи і статут автокефальної помісної православної церкви України.   Проект майбутньої української церкви був схвалений синодом Вселенського патріархату 29 листопада 2018 року.  

Митрополит Еммануїл Гальський, який очолював Об'єднавчий собор, привіз документ в Україну зі Стамбула на розгляд представниками українських церков для схвалення компромісних формулювань у тексті.   На Соборі також обрали главу нової автокефальної православної церкви, ним став митрополит Епіфаній, єпископ Української православної церкви Київського патріархату.  

"Сьогодні, 15 грудня, цей день увійде в історію як священний, день створення автокефальної помісної православної церкви України, день остаточного здобуття незалежності від Росії", - написав у Twitter президент Петро Порошенко.   Український президент назвав нову церкву "без Путіна, без Кирила, без молитви за російську владу і російське військо, яке вбиває українців".  

Порошенко підкреслив, що гарантує повагу з боку влади до тих вірян, які вирішать залишитися прихожанами УПЦ МП. Він також гарантував захист прав священиків і мирян Московського патріархату, які "добровільно вирішать вийти з-під Москви".  

 Що відомо про митрополита української церкви  

Митрополит Епіфаній (в миру Сергій Думенко) народився в лютому 1979 року в Одеській області. Входить до найближчого оточення Філарета.  

У 2003 році закінчив Київську духовну академію, почавши своє служіння в УПЦ Київського патріархату. У 2007 році був пострижений у чернецтво з ім'ям Епіфаній. Із 2010 року він обіймає посаду ректора Київської православної богословської академії.

  У 2013 році був зведений у сан митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського. Він також став патріаршим намісником, тобто наступником патріарха Філарета на випадок його смерті.  

Він повинен буде прибути до Стамбулу, де в рамках спеціальної процедури, яка передбачає і його співслужіння із Вселенським патріархом, він отримає томос, підписаний усіма членами синоду Константинопольського патріархату.  

Порошенко, митрополит Епіфаній і митрополит Гальський Еммануїл / Прес-служба АП   Саме вручення томосу можна буде вважати моментом народження незалежної української церкви.  

Предстоятель майбутньої автокефальної помісної православної церкви в Україні Епіфаній після Собору на Софійській площі заявив: "Ми зуміли об'єднати три гілки українського православ'я в єдину помісну православну церкву".  

Він подякував усім присутнім на Софійській площі за підтримку і молитви.  

"Це настільки нас надихало, що ми подолали всі ті перепони, які були на цьому нелегкому шляху", - сказав він.

  Прес-служба АП  

Хто брав участь  

Представник Вселенського патріарха митрополит Гальський Еммануїл головував на Соборі. На ньому також був присутній і виступав президент України Петро Порошенко.  

Константинополь запрошував взяти участь в Об'єднавчому соборі всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви та УПЦ Московського патріархату.

  Кожен із запрошених ієрархів міг взяти із собою ще двох осіб - одного священика й одного ченця або мирянина. Вони також мають право голосу.  

У Соборі взяли участь понад 40 ієрархів УПЦ КП, 14 - УАПЦ і два від УПЦ МП - митрополити Переяслав-Хмельницький Олександр та Вінницький Симеон. Усього - 190 осіб.  

  Реакція РПЦ і МП  

Як відомо, Російська православна церква і Московський патріархат проти незалежності УПЦ і всіляко критикували дії Константинопольської церкви й української влади.  

15 жовтня, через кілька днів після запуску процесу надання Україні томосу, РПЦ розірвала євхаристійне спілкування із Вселенським патріархатом. За нею пішла УПЦ МП і Білорусь. РПЦ оголосила Константинополь розкольниками.  

15 грудня, у день Об'єднавчого собору, в РПЦ останній назвали "радою нечестивих" і засудили участь двох ієрархів УПЦ МП.  

"З 90 архієреїв 88 утрималися від участі в "об'єднавчому соборі", спрямованому на руйнування канонічної церкви і створення замість неї якоїсь нової церковної структури із сильним ступенем залежності від Константинопольського патріархату. І лише двоє вирушили на "раду нечестивих", - заявив глава відділу зовнішніх церковних зв'язків МП митрополит Волоколамський Іларіон.  

Він зазначив, що Об'єднавчий собор "спрямований на руйнування".  

"Але не будемо забувати, що серед 12 апостолів був один Іуда. Якби апостолів було 90, можна було б очікувати, що Іуд виявиться шість або сім, а не двоє", - сказав він.  

Голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент заявив, що учасники Собору до них "більше не мають відношення".   "Ми лише будемо констатувати, що вони перейшли в розкол, і повідомимо помісним церквам, що в диптиху канонічних єпископів України вони більше не значаться", - заявив Климент.    

Текст томосу  

29 листопада у Стамбулі завершилося триденне засідання синоду Вселенського патріархату. На ньому остаточно прийняли рішення про надання автокефалії Українській православній церкві.

  За підсумками Константинопольська церква опублікувала комюніке з результатами голосування, у якому йдеться, що Вселенський патріархат затвердив проект статуту Української церкви.  

"У контексті раніше прийнятого рішення Вселенського патріархату про надання автокефалії церкви України, а також в очікуванні надання патріархального і синодального томосу, Священний Синод схвалив проект конституційного статуту Української церкви", - йдеться в документі.

  Президент України Петро Порошенко у відеозверненні розповів подробиці того, що не увійшло в комюніке - на засіданні був схвалений текст томосу, а також прийнято рішення про скликання Об'єднавчого православного собору.  

За даними ЗМІ, текст томосу - на трьох сторінках, він підготовлений в остаточному вигляді і редагування в нього вноситися не будуть.

  Радник президента України Ростислав Павленко, який у ці дні був у Стамбулі, розповів, що томос передбачає повну незалежність української церкви.   "Фактично проголошена незалежність Української православної церкви. Прийнято документи, які стануть публічними - кожен свого часу", - сказав Павленко.   Радник президента підкреслив, що томос вручать після Об'єднавчого собору новообраному предстоятелю незалежної Української православної церкви.   "І саме тому, можливо, виникли питання - є томос чи його немає. Томос є. Його положення викристалізувалися і запропоновані на Собор, де будуть внесені до Статуту нової церкви", - пояснив Павленко.    

Як УПЦ йшла до автокефалії: ключові дати  

- Українська автокефальна православна церква була заснована в 1921 році, коли частина православного духовенства в Україні виступила за створення самостійної церкви. У 1930 році УАПЦ оголосила про саморозпуск. Свою діяльність церква відновила в 1989 році.  

- У 1990 році Архієрейським собором РПЦ була заснована Українська православна церква Московського патріархату як незалежна і самостійна церква у складі МП. Її очолив митрополит Київський і всієї України.  

- Митрополит Філарет, який очолював УПЦ МП, намагався отримати повну незалежність української церкви (автокефалії). Після невдачі з автокефалією в 1992 році була утворена Українська православна церква Київського патріархату.

  Тоді РПЦ позбавила Філарета сану після відмови залишити посаду добровільно. У 1997 році Російська православна церква зовсім відлучила Філарета і піддала анафемі.   - У 2007 році президент Віктор Ющенко заявив про необхідність створення в Україні єдиної помісної православної церкви.  

- Патріарх Філарет у 2010 році повідомив про початок переговорів із Московським патріархатом про можливе об'єднання церков. Однак, на думку Київського патріархату, МП тільки "імітували діалог".

  - 30 листопада минулого року РПЦ оголосила, що патріарх Філарет написав Кирилу й Архієрейському собору лист із "проханням про прощення" і пропозиціями щодо подолання церковного розколу.  

Філарет уточнив, що слова про прощення є традиційним зверненням про молитву, а не визнанням провини. УПЦ КП тоді заявила про готовність до діалогу з РПЦ, тільки для визнання автокефалії, але не возз'єднання.  

- 17 квітня 2018 року Порошенко повідомив про плани закликати Константинополь видати томос про єдину православну Церкву в Україні і надати автокефалію. До звернення приєднались УПЦ КП і УАПЦ.  

- 22 квітня Вселенський патріархат прийняв це звернення до розгляду і запустив процес надання автокефалії православній церкві в Україні.  

- 11 жовтня Священний синод Константинопольської церкви скасував документ 1686 року про перехід Київської митрополії під юрисдикцію Московського патріархату. Також із глав неканонічних церков в Україні - УПЦ КП і УАПЦ - було знято анафему.  

- 15 жовтня РПЦ відповіла розривом євхаристійного спілкування із Вселенським патріархатом у Константинополі.  

- 18 жовтня Верховна Рада прийняла рішення про передачу Вселенському патріархату Андріївської церкви в Києві - історичної споруди, створеної за проектом архітектора Растреллі. Її передали для здійснення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній і процесій.  

- 2 листопада стало відомо, що після Об'єднавчого собору і надання томосу нова церква буде називатися Православна церква в Україні.   Представник Константинополя при Всесвітній раді церков, архієпископ Іов заявив, що Вселенський патріархат може відкликати автокефальний статус РПЦ.  

Він підкреслив, що існування в Україні УПЦ МП практично припинилося з моменту скасування Константинопольським патріархатом 11 жовтня акта про передачу території України під адміністрацію Російської церкви.  

- 3 листопада президент Петро Порошенко і Вселенський патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю та взаємодію між Україною і Вселенським патріархатом.  

- 13 листопада Порошенко зустрівся із частиною ієрархів Української православної церкви Московського патріархату. Зустріч проходила в закритому режимі.   - 27-29 листопада у Стамбулі проходило засідання синоду Вселенського патріархату, на якому затвердили текст томосу для України.  

- 15 грудня в Софії Київській відбувся Об'єднавчий собор православних церков України.