БУДЬ ЛАСКА ЗАЧЕКАЙТЕ, ЙДЕ ЗАВАНТАЖЕННЯ ДОКУМЕНТА ...
Untitled Document

Особливості пенсійного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

Призначення та виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії" на ЧАЕС, регулюється Законом № 796-ХІІ, яким передбачено визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС (статті 11,14), порядок визначення статусу та віку виходу на пенсію, розмірів пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, та Законом № 1058-IV, який регулює порядок обчислення розмірів пенсій та їх виплату, строки призначення пенсій та порядок їх перерахунку.

Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою № 987, та ст. 65 Закону № 796-ХІІ всі пільги, передбачені цим Законом, та компенсаційні виплати надаються лише за умови наявності посвідчення потерпілої особи, що підтверджує віднесення її до однієї з категорій потерпілих осіб.

Відповідно до вищенаведених законів призначаються пенсії за віком, по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника.

Особи, яких було евакуйовано у 1986 р. з 10-кіломет-ровоїзони відчуження (п. 2 ст. 55 Закону № 796-ХІІ), користуються правом дострокового виходу на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Факт евакуації з 10-кілометровоїзони відчуження підтверджується:

 • евакуаційним листком;
 • довідкою паспортного відділу;
 • довідкою сільської (селищної) ради;
 • довідкою про відселений.

Згідно з п. 2 ст. 55 Закону № 796-ХІІ особи, які були евакуйовані з 30-кілометрової зони відчуження, користуються правом виходу на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на вісім років.

Розглянемо умови та порядок зменшення пенсійного віку особам, що потерпіли внаслідок аварії'на ЧАЕС.

Абзацем першим ст. 55 Закону № 796-ХІІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсі"/ надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій;

Категорії осіб, які постраждали

Зменшення віку

Учасники ліквідації наслідків авари на Чорнобильській АЕС:

 

які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. незалежно від кількості робочих днів, з липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. — не менше 5 календарних днів;

10 років

які працювали у 1987 р. у зоні відчуження не менше 14 календарних днів;

8 років

які працювали з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 р. — від 10 до 14 календарних днів, у 1988 р. — не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві — не менше 14 календарних днів у 1986 р.

5 років

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку (чоловіки — 10 років і більше, жінки — 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбаченого цією статтею.

Приклади

1. Громадянин О. відпрацював у зоні відчуження в травні 1986 р. 2 дні, у зв'язку з чим має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II категорії. Має стаж роботи 10 років за Списком № 1.

Пенсійний вік виходу на пенсію за віком буде зменшено на 13 років:

на 10 років — як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії та додатково на 3 роки — за стаж роботи за Списком № 1.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які відпрацювали на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку (чоловіки — 12 років 6 місяців і більше, жінки — 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбаченого цією статтею.

2.  Громадянка С. відпрацювала в зоні відчуження в 1987 р. 22 дні, у зв'язку з чим має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії. Має стаж роботи 12 років за Списком № 2.

Право на пенсію за віком матиме при досягненні 46 років, оскільки пенсійний вік буде знижено:

на 8 років — як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії, додатково на 1 рік — за стаж роботи за Списком № 2.

3. Громадянин К. відпрацював у зоні відчуження в липні 1986 р. 20 днів, у зв'язку з чим має посвідчення II категорії. Має стаж роботи 8 років за Списком № 2.

Право на пенсію за віком набуде при досягненні 50-річного віку, оскільки пенсійний вік буде знижено на 10 років — як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії.

Підстав для зниження пенсійного віку за Списком № 2 немає, оскільки громадянин К. не відпрацював повний стаж — 12 років 6 місяців на роботах, що дають право на призначення пенсії за Списком № 2. Пропорційного зниження пенсійного віку цим Законом не передбачено.

Категорії осіб, які постраждали

Зменшення віку

Потерпілі від Чорнобильської катастрофи:

евакуйовані з 10-кілометрової зони

відчуження у 1986 p.;

10 років

евакуйовані з інших територій зони відчуження у 1986 p.;

8 років

особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років;

4 роки* та додатково 1 рік за кожен рік проживання, роботи, але не більше 9 років

особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років;

3 роки* та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років

особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років;

2 роки* та додатково 1 рік заЗ роки проживання, але не більше 5 років

особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986 -1987 pp. за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями

2 роки

*Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється особам, які постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 р. незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Початкова величина зниження пенсійного віку поширюється лише на тих громадян, які постійно проживали або працювали чи навчалися в зазначених зонах з моменту аварії, тобто з 26.04.86 р, по 31.07.86 p.. незалежно від тривалості роботи чи проживання в цей період, та які мають статус потерпілої особи.

Приклади

1 Громадянка Н. працювала на території зони радіоактивного забруднення з 26.04.86 р. по З 1.07.2000 p., має посвідчення IV категорії.

Право на призначення пенсії за віком набуде при досягненні 50-річного віку:

Початкова величина зниження пенсійного віку за роботу на території IV зони і 26.04.86 р. по 31.07.86 р.

2 роки

Додаткове зниження пенсійного віку за стаж роботи протягом 14 років (1 рік за 3 роки роботи)

3 роки (за роботу на території IV зони пенсійний вік може бути зменшено не більше ніж на 5 років)

2.  Громадянин Н. проживав на території зони добровільного гарантованого відселення з 01.08.86 р. по 10.05.93 р. Має посвідчення IV категорії.

Громадянин Н. матиме право на пенсію при досягненні 57 років, оскільки в даному випадку початкова величина зниження пенсійного віку не застосовується, а за повних 6 років проживання (з 11.08.86 р. по 11.08.92 р.) на території зони добровільного гарантованого відселення пенсійний вік може бути знижено лише на 3 роки.

При визначенні права на пенсію осіб, що мають статус потерпілих, слід дотримуватись двох обов'язкових умов:

 • перевіряти дотримання умови для застосування початкової величини зниження пенсійного віку (тобто це зниження застосовується лише за умови, що особа проживала (працювала) на забрудненій території з 26.04.86 р. по 31.07.86 p., незалежно від тривалості цього періоду);
 • станом на 1 січня 1993 р. особа має прожити (відпрацювати) певний період, що відповідає цій зоні.

3. За призначенням пенсії за віком звернувся громадянин К. 1944 р. народження, який постійно проживав і працював у зоні гарантованого добровільного відселення з 26.04.86 р. по 18.12.87 р.

Однак права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку не має, оскільки відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ особам, які постійно проживали або постійно проживають, чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення, пенсії зі зменшенням пенсійного віку надаються за умови, що вони станом на 01.01.93 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.

4.  Особа проживає і працює на забрудненій території IV зони з 20.09.89 р.

Права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку вона не має, оскільки не набула статусу потерпілої особи, тобто станом на 01.01.93 р. не прожила (не відпрацювала) на забрудненій території 4 роки.

5.  Громадянин С. пропрацював у зоні гарантованого добровільного відселення з 04.05.90 р. по 20.07.2001 р.

Права на зниження пенсійного віку цей громадянин не має, оскільки він не відноситься до громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з тим, що станом на 01.01.93 р. не прожив (не відпрацював) 3 роки в зоні гарантованого добровільного відселення.

6.  Громадянин О. відпрацював у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з 26.07.86 р. по 30.06.99 р. Весь цей період працював на роботах, що дають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1. Має посвідчення III категорії.

Право на пенсію за віком набуде при досягненні 49-річного віку.

Початкова величина зниження пенсійного віку

4 роки

Додатково на 13 років роботи на території зони безумовного (обов'язкового) відселення — 1 рік на кожний рік роботи чи проживання

5 років (але не більше ніж 9 років)

Додатково за стаж роботи за Списком № 1

2 роки

Загальна величина зниження пенсійного віку — 11 років.

7. Громадянин М. працював на території зони посиленого екологічного контролю з 26.04.86 р. по березень 2002 р. на роботах, що дають право на призначення пенсії за Списком № 1. Має посвідчення IV категорії. Право на пенсію набуде при досягненні 50-річного віку, тому що:

Початкова величина зниження

2 роки

Додатково за 15 повних років роботи (на 1 рік за 3 роки роботи)

3 роки (але не більше ніж на 5 років)

Додатково за стаж роботи за Списком № 1

2 роки

Тобто загальне зниження пенсійного віку згідно зі ст. 55 Закону № 796-ХІІ - 7 років.

У зазначеному випадку більшою пільгою є призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1758-ХІІ, згідно з якою громадянин М. право на пенсію набуде при досягненні 50-річного віку як особа, що має стаж роботи за Списком № 1. Пільги за двома статтями цих двох законів не сумуються, а обирається вигідніший варіант.

Пенсійний вік може бути знижено лише на одній підставі, передбаченій цією статтею.

8. Громадянин Н. проживав на території зони безумовного (обов'язкового) відселення (або на території інших зон) і брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. — ці дві пільги не можуть бути підсумованими, при визначенні права на пенсію обирається більш пільговий варіант.

При зверненні за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного Законом № 796-ХІІ, крім посвідчення І, II, III, IV категорій особи повинні подати:

 • учасники ліквідації І категорії:
 • посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС зі штампом про його перереєстрацію, датою її проведення та вкладкою до посвідчення;
 • довідку за ф. 122;
 • первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати;
 • особи, яких було призвано на військові збори, можут: підтвердити виконання робіт у зоні довідками військових частин про виконання робіт у зоні, архівними документами Міністерства оборони;
 • потерпілі особи II, III, IV категорій разом з посвідченням зазначеної категорії повинні подати документи, що засвідчують їх роботу чи проживання на цих територіях.

При визначенні права на пенсію періоди роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зараховуються до страхового стажу, а також до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1: з 26.04.86 р. по 01.01.88 р. — в потрійному розмірі, а з 01.01.88 р. по 01.01.2006 р. (постанова Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 137) -у півторакратному розмірі. Однак у зв'язку з тим, що з 01.01.2004 р. набрав чинності Закон № 1058-IV, ст. 24 якого передбачає з 01.01.2004 р. обчислення страхового стажу лише в одинарному розмірі, то період роботи в зоні відчуження зараховується в пільговому обчисленні, тобто в півторакратному обчисленні лише по 01.01.2004 р. Законом № 1058-IV передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність з цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

При цьому відповідно до п. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV за кожний повний рік стажу роботи до набрання чинності цим Законом на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до яких віднесено і роботу в зоні відчуження, до страхового стажу додатково за-

раховується по одному року.

При призначенні пенсії особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС. коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсій, розраховується із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = См х Вс / 100% х 12

де Кс — коефіцієнт страхового стажу;

См — сума місяців страхового стажу;

Вс — визначена відповідно до Закону № 1058-IV величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі лише в солідарній системі пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу становить 1%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування — 0,8%

При цьому коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням стажу роботи за Списком № 1 — 0.85.

Приклад

За призначенням пенсії 20.04.2004 р. звернувся громадянин Т„ який працював з 01.02.74 р. по 01.02.2004 p., в тому числі з 26.04.86 р. по 01.02.2004 р. — у зоні відчуження. Таким чином, стаж роботи заявника становить 41 рік 3 місяці 10 днів, у тому числі період роботи в зоні відчуження в пільговому обчисленні за період роботи з 26.04.86 р. по 01.02.2004 р. становить 29 років 1 5 днів.

Оскільки громадянин Т. відпрацював у зоні відчуження 17 календарних років, то до стажу додатково зараховується 17 років (а не 29, визначені в пільговому обчисленні). Таким чином, коефіцієнт страхового стажу становитиме:

(41 + 17х12) + 3 / 100%х12 = 699 / 1200 = 0,5825.

Для призначення пенсії за віком громадян Т надав довідку про заробітну плату за період роботи з01.01.87 р. по 31.12.91 p., дані про заробітну плату за період з 01.07.2000 р. по 01.02.2004 р. враховано з даних системи персоніфікованого обліку. При коефіцієнті заробітної плати 5.01178 розмір пенсії з 01.02.2004 р. становитиме:

372 грн. 72 коп. (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2003 p.) x 5,01178 = 1867,99 х 0,5825 = 1088 грн. 05 коп.

У зв'язку з тим, що громадянин Т. є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС II категорії, до розміру пенсії призначається додаткова пенсія в розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком — 5,97 грн.

Таким чином, загальний розмір пенсії громадянина! з 01.02.2004 р. становить 1094 грн. 02 коп.

При призначенні пенсій за віком чи пенсій по інвалідності відповідно до норм Закону № 1058-IV заробітна плата визначається за нормами цього Закону, тобто відповідно до норм ст. 40, яка передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 p., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 р.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не менше ніж 10% тривалості страхового стажу.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 р. враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 p., — за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

При призначенні пенсії відповідно до п. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом. — відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою за розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяла на день набрання чинності цим Законом.

На 01.01.2004 р. максимальний розмір пенсій становив 150 грн., а розмір пенсій за віком з урахуванням цільової грошової допомоги — 91 грн. 80 коп.

Постановою № 312 передбачено збільшення цих розмірів пенсій на 12%.

Приклад

За призначенням пенсії за віком 20.04.2004 р. звернулась громадянка П„ яка є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС IV категорії. Стаж роботи заявниці становить ЗО років 2 міс, а коефіцієнт заробітної плати — 1,10017.

Розмір пенсії становитиме:

372 грн. 72 коп.х 1,10017 = 410 грн. 06 коп.

410,06 х 0,30167 (коефіцієнт страхового стажу) = = 123 грн. 70 коп.

До цього розміру пенсії призначається додаткова пенсія в розмірі 2 грн. 99 коп.

Загальний розмір пенсії становить 123,70 + 2,99 = = 126,69.

У даному випадку громадянці П. доцільніше призначити пенсію за п. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV.

Враховуючи те, що стаж роботи громадянки П. до 01.01.2004 р. становить ЗО років, а заробітна плата, визначена за 12 місяців роботи на забрудненій території за 2002 р. відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ, становить 240 грн., визначення розміру пенсії за віком провадиться відповідно до ст. 19 Закону № 1758-ХІІ і становить:

240,00x75%= 180 грн.,

однак він обмежується максимальним розміром пенсії 1 50 грн., збільшеним на 12% (168 грн.).

За 2 місяці роботи після 01.01.2004 р. призначається пенсія відповідно до Закону № 1058-IV, уданому випадку заробітна плата обчислюється лише за ст. 40 цього Закону.

Розмір пенсії становить:

372,72x1,10017x0,00167(2 міс:(100% х 12) = 0,68грн.

Розмір пенсі"і до виплати 20.04.2004 р. становить:

168 грн. + 0,68 грн. + 2,99 (додаткова пенсія) = = 171 грн. 67 коп.,

а це значно більше, ніж 126 грн. 69 коп.

При цьому з 01.05.2004 р. розмір пенсії буде про-індексовано на індекс споживчих цін 1, 015, а з 01.09.2004 р. - на 1,029. Крім того, до розміру пенсії разом з індексацією з 01.09.2004 р. встановлено доплату до пенсії у розмірі ЗО грн., надання якої визначено постановою № 943, і з 01.09.2004 р. розмір пенсійної виплати з урахуванням державної адресної допомоги (дотації), визначеної відповідно до постанови № 1215, становить 284 грн. 69 коп.

Відповідно до ст. 51 Закону № 796-ХІІ додаткові пенсії призначаються:

Віднесеним до II категорії

у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком (19 грн. 91 коп.)*

Віднесеним до III категорії

у розмірі 25% мінімального розміру пенсії за віком (19 грн. 91 коп.)

Віднесеним до IV категорії

у розмірі 15% мінімального розміру пенсії за віком (19 грн. 91 коп.)

* постанова № 1.
Особи, що мають посвідчення IV категорії, мають право на пільги передбачені цим Законом у випадку, якщо вони проживають чи працюють у зоні посиленого радіологічного контролю.

Валентина НИКИТЕНКО, начальник управління пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 43 / 2004