БУДЬ ЛАСКА ЗАЧЕКАЙТЕ, ЙДЕ ЗАВАНТАЖЕННЯ ДОКУМЕНТА ...
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
27.04.2010 N 1/9-285
Міністерству освіти і науки
Автономної Республіки Крим,
управлінням освіти і науки
обласних, Київської
та Севастопольської міських
державних адміністрацій

Щодо порядку комплектування інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

На численні звернення з приводу порядку направлення дітей в інтернатні заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, та з метою уникнення неузгодженості в діяльності всіх відомств, причетних до влаштування дітей, позбавлених батьківської опіки, Міністерство освіти і науки роз'яснює.
Статтею 5 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (2342-15) визначено, що "за умови втрати дитиною батьківського піклування відповідна служба у справах дітей зобов'язана протягом двох місяців підготувати комплект документів, який підтверджує набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування".
Пріоритетними формами влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є усиновлення, опіка або піклування, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу.
У разі неможливості службами у справах дітей з певних причин організувати перебування дитини, яка залишилась без батьківського піклування, до зазначених форм влаштування, дитина направляється до інтернатного закладу. Зарахування такої дитини до навчального закладу проводиться наказом директора на підставі направлення відповідного органу управління освітою, служби у справах дітей, що видається за рішенням органу виконавчої влади.
Порядок комплектування інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та перелік необхідних документів визначений розділом 3 та п. 3.9 Положення про дитячі будинки і загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затвердженого спільним наказом Міністерства освіти і науки та Міністерства у справах сім'ї, дітей та молоді від 21.09.2004 р. N 747/460 (z1278-04) .
Водночас п. 31 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року N 866 (866-2008-п) "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини" передбачено тимчасове влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування, та дітей, позбавлених батьківського піклування, в заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дитина, позбавлена батьківської опіки, до встановлення службами у справах дітей відповідного статусу або прийняття рішення щодо подальшого її влаштування зараховується наказом про тимчасове влаштування дитини до інтернатного закладу. Пунктом 9 вищезгаданої постанови (866-2008-п) визначено, що "протягом двох місяців після виявлення дитини, яка залишилась без батьківського піклування, служба у справах дітей за місцем виявлення дитини разом з адміністрацією закладу, до якого її тимчасово влаштовано, органами внутрішніх справ, охорони здоров'я вживає заходів щодо встановлення особи дитини, місця її проживання, відомостей про батьків або осіб, які їх замінюють, інших родичів, місця їх проживання (перебування) та організовує роботу з повернення дитини на виховання в сім'ю чи заклад, який вона самовільно залишила, або забезпечує підготовку документів для надання їй статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування".
Порядок подальшого влаштування дитини або встановлення її відповідного статусу визначено пп. 9 - 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року N 866 (866-2008-п) "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини".
Порядок вибуття дитини, яка була тимчасово влаштована у навчальний заклад, до інших форм влаштування здійснюється відповідно до спільного наказу Міністерства у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства освіти і науки та Міністерства охорони здоров'я від 02.02.2007 р. N 302/80/49 (z0186-07) "Про затвердження порядку вибуття дітей із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, й соціального захисту дітей до сімейних форм виховання".
При прийнятті органом виконавчої влади за місцем проживання (перебування) дитини рішення щодо постійного влаштування її в інтернатний заклад, адміністрація навчального закладу керується Положенням про дитячі будинки і загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Т.в.о. Міністра
Б.М.Жебровський