БУДЬ ЛАСКА ЗАЧЕКАЙТЕ, ЙДЕ ЗАВАНТАЖЕННЯ ДОКУМЕНТА ...

Договір про нерозповсюдження ядерної зброї

 
 
Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (див. текст) (995_098) (Договір про нерозповсюдження, ДНЯЗ) - наріжний камінь режиму ядерного нерозповсюдження. Договір був відкритим для підписання в 1968 році і набув чинності в 1970 р., в Україні - 5 грудня 1994 р. На 21 грудня 2001 року він набув чинності в 187 країнах. В 1995 році Договір був продовжений на необмежений час.
Згідно статті І кожна з держав - учасниць цього Договору (див. текст) (995_098) , що володіє ядерною зброєю, зобов'язується не передавати будь-кому ядерну зброю або інші ядерні вибухові пристрої, а також контроль над такою зброєю чи вибуховими пристроями ні безпосередньо, ні опосередковано; рівно як і ніяким чином не допомагати, не заохочувати та не спонукати будь-яку державу, що не володіє ядерною зброєю, до виробництва або набуття у будь-який інший спосіб ядерної зброї чи інших ядерних вибухових пристроїв, а також контролю над такою зброєю чи вибуховими пристроями.
Згідно статті ІІ кожна з держав - учасниць цього Договору (див. текст) (995_098) , що не володіє ядерною зброєю, зобов'язується не приймати передачі від кого б то не було ядерної зброї чи інших ядерних вибухових пристроїв, а також контролю над такою зброєю чи вибуховими пристроями ні безпосередньо, ні опосередковано; не виробляти та не здобувати у будь-який інший спосіб ядерну зброю або інші ядерні вибухові пристрої, рівно як і не домагатися та не приймати будь-якої допомоги у виробництві ядерної зброї чи інших ядерних вибухових пристроїв.
Згідно статті ІІІ.1 кожна держава, що не володіє ядерною зброєю і є учасником ДНЯЗ (див. текст) (995_098) , зобов'язується поставити під гарантії весь вихідний та спеціальний матеріал, що здатний до розщеплення, який використовується в усій мирній ядерній діяльності в межах території держави, під її юрисдикцією чи такої, що здійснюється під її контролем де б то не було.
Згідно статті ІІІ.2 кожна з держав - учасниць Договору (див. текст) (995_098) зобов'язується не надавати: а) вихідного чи спеціального матеріалу, що здатний до розщеплення, чи в) устаткування чи матеріалу, спеціально призначеного чи підготовленого для обробки, використання чи виробництва спеціального матеріалу, що здатний до розщеплення, будь-якій державі, що не володіє ядерною зброєю, для мирних цілей, якщо на цей вихідний чи спеціальний матеріал, що здатний до розщеплення, не поширюються гарантії, які вимагаються цією статтею.
Згідно статті ІІІ.3 гарантії, що вимагаються цією статтею, здійснюються таким чином, щоб відповідати статті ІV цього Договору (див. текст) (995_098) та уникати створення перешкод для економічного чи технологічного розвитку Учасників Договору чи міжнародного співробітництва у галузі мирної ядерної діяльності, включаючи міжнародний обмін ядерним матеріалом та обладнанням для обробки, використання чи виробництва ядерного матеріалу в мирних цілях у відповідності до положень цієї статті та принципу застосування гарантій, викладеного в преамбулі Договору.
Стаття ІІІ.4 вимагає, щоб кожна держава - учасниця ДНЯЗ (див. текст) (995_098) , що не володіє ядерною зброєю, уклала з МАГАТЕ угоду про застосування гарантій або окремо, або спільно з іншими державами.
Стаття ІV підтверджує права всіх учасників ДНЯЗ (див. текст) (995_098) розвивати дослідження, виробництво та використання ядерної енергії в мирних цілях та сприяти якомога найповнішому обміну устаткуванням, матеріалами та інформацією про використання ядерної енергії в мирних цілях.
У відповідності зі статтею VІ кожний Учасник ДНЯЗ (див. текст) (995_098) зобов'язується вести в найближчому майбутньому переговори про ефективні заходи з припинення гонки ядерних озброєнь та з ядерного роззброєння, а також про загальне та повне роззброєння під суворим та ефективним міжнародним контролем.
Стаття ІX.3 визначає держави, що володіють ядерною зброєю, як такі, що її виробляли та здійснювали ядерні вибухи в період до 1 січня 1967 року. В світі є п'ять таких ядерних держав: Китай, Об'єднане Королівство Великої Британії, Російська Федерація (Радянський Союз на момент набуття Договором (див. текст) (995_098) чинності), Сполучені Штати Америки та Франція. Текст Договору наводиться в документі ІNFCІRC/140 [15]
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ Облік та контроль ядерного матеріалу, фізичний захист ядерного матеріалу і ядерних установок. Тлумачний словник українських термінів. Словники термінів: українсько-англо-російський, русско-украинско-английский, englіsh-russіan-ukraіnіan НП 306.7.086-2004 (ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКИХ ТЕРМІНІВ) 08.06.2004 N 101 (v0101578-04)