ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.04.2019 № 1622/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Державна фіскальна служба України розглянула звернення Національного авіаційного університету щодо необхідності відображення у податковій декларації з податку на додану вартістьсум ПДВ, зазначених у податкових накладних, складених без факту здійснення господарських операцій, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України(далі - Кодекс), повідомляє.
Як вказано у зверненні, у грудні 2018 року платником податку складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладніна операції з постачання товарів/послуг, які фактично не здійснювались. З метою виправлення допущених помилок платник податку у січні 2019 року та березні 2019 року склав та зареєстрував в ЄРПН розрахунки коригування до таких податкових накладних. Зазначені податкові накладні та розрахунки коригування до них не були відображені платником податку у податкових декларацій з ПДВ.
Податкова декларація з ПДВподається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює одному календарному місяцю, відповідно до пункту 202.1 статті 202 Кодексу.
Податкова звітність з ПДВ подається в порядку та за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 N 21 (z0159-16) (далі - Порядок N 21).
Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу III Порядку N 21 (z0159-16) ).
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних деклараційна підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 192.1 статті 192 Кодексу передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладноїу разі допущення платником податку помилок при її складанні, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином, у разі складання податкової накладноїбез факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу може скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної.
Обсяги постачання товарів/послуг та сума податку на додану вартість, вказані в такій податковій накладній(не підтвердженій первинними документами) і розрахунку коригуваннядо неї, не підлягають відображенню в податковій звітності з ПДВ.
При цьому сума ПДВ, зазначена у податковій накладній, складеній без факту здійснення господарської операції, та розрахунку коригуваннядо неї, при їх реєстрації в ЄРПН враховується у відповідних обсягах при обчисленні суми, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1Кодексу, для реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН.
Для забезпечення правильності ведення податкового обліку платникам податків необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування та правил ведення бухгалтерського обліку, у тому числі при складанні та реєстрації в ЄРПН податкових накладнихта розрахунків коригування до податкових накладних.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).