ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
18.09.2020 N 3911/ІПК/99-00-04-05-03-06
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування фізичною особою - підприємцем, та в межах компетенції повідомляє таке.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є платником єдиного податку на третій групі, але планує перейти до четвертої групи.
Крім того, платник податків зазначив, що має у власності 9 га землі, які використовуються ним для ведення сільськогосподарського товаровиробництва, а також має в оренді 20 га землі, які передані таким платником в суборенду.
Таким чином, платник податків просить надати консультацію з питання чи є підстави для відмови у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу (2755-17) .
Згідно з пп. "б" пп. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу (2755-17) до платників єдиного податку четвертої групи належать фізичні особа - підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України від 19 червня 2003 року N 973-IV "Про фермерське господарство" (973-15) , за умови виконання сукупності таких вимог:
здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власно вирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
не використовують працю найманих осіб;
членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім'ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;
площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.
Враховуючи викладене, фізична особа - підприємець щодо якої в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань містяться відомості про створення ним сімейного фермерського господарства, які надійшли від державного реєстратора до органу ДПС, має право обрати або перейти на четверту групу платників єдиного податку за умови здійснення виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилову, переробки такої власно вирощеної або відгодованої продукції та її продажем. Тобто, здійснення діяльності з надання в оренду земельних ділянок платниками єдиного податку четвертої групи не передбачено.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу (2755-17) податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.