Спеціальні якості

 
 
Спеціальні якості - властивості організму, що забезпечують його стійкість до дії певних несприятливих чинників службово-бойової діяльності. До основних з них належать:
1) стійкість до закачування - здатність переносити дію механічних і статико-кінетичних подразників, що виникають внаслідок різноспрямованого переміщення в просторі літака (вертольота), бойових і транспортних машин. Така здатність розвивається фізичними вправами, які спричиняють кутові і прямолінійні прискорення, що впливають на вестибулярний аналізатор, зокрема вправами на спеціальних снарядах, акробатичними і гімнастичними вправами;
2) стійкість до гравітаційних перенавантажень - здатність організму протистояти інерційним силам прискорення, що виникають при різкій зміні швидкості і напрямку руху літака (вертольота).
Підвищення стійкості до гравітаційних перенавантажень здійснюється за допомогою вправ, пов'язаних зі зміною положення тіла в просторі (висіння вниз головою на перекладині, кільцях, брусах, стійка на плечах на брусах, руках, стрибки у воду, стрибки на батуті, обертання на лопінгу, біг на короткі і середні дистанції);
3) стійкість до кисневого голодування - здатність ефективно діяти в умовах нестачі кисню.
Стійкість до кисневого голодування розвивається фізичними вправами із значними навантаженнями на дихальну і серцево-судинну системи, а також фізичними вправами з тривалими затримками дихання (пірнання вздовж, стрибки у воду, біг на короткі і середні дистанції);
4) стійкість до вібрації - здатність переносити механічні коливання, що передаються через вібруючі опорні поверхні або предмети військової техніки (літаки, вертольоти, бронемашини).
Стійкість до вібрації розвивається фізичними вправами, що сприяють формуванню навичок з подолання скутості, довільного розслаблення м'язів і регулярного дихання;
5) стійкість до гіподинамії - здатність підтримувати працездатність в умовах зниженої рухової активності, коли навантаження на м'язи різко зменшується.
Стійкість до гіподинамії досягається фізичними вправами, що розвивають витривалість, і спеціальними вправами, що виконуються в різних умовах службово-бойової діяльності.
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ НАКАЗ Про затвердження Інструкції з організації фізичної підготовки в Національній гвардії України (Інструкція, гл.4, п.2) 13.10.2014 № 1067 (див. текст) (z1375-14)